نامگذاری یکی از معابر اصلی شهر جدید صدرا به نام پروفسور مجید سمیعی پروفسور سمیعی اولین شهروند افتخاری شهر جدید صدرا/
۱۳۹۵-۰۲-۰۶
شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع) بر عموم شیعیان تسلیت باد
۱۳۹۵-۰۲-۱۲

۱۲ اردیبهشت روز معلم گرامی باد

امام سجّاد ( علیه السّلام ) فرمودند:

حَقُّ سائِسِکَ بِالعِلمِ ، التَّعظیمُ لَهُ و التَّوقیرُ لِمَجلِسِهِ و حُسنُ الاِستِماعِ إلَیهِ ؛

حق استاد تو این است که بزرگش دارى و محضرش را محترم شمارى و با دقّت به سخنانش گوش بسپارى.

به مناسبت سی و هفتمین سال شهادت استاد مطهری که به روز معلم نامگذاری شده است قسمتی از زندگانی این استاد حوزه و دانشگاه بیان میشود.

 

زندگینامه

حضرت آیت الله حاج شیخ مرتضی مطهری از برجستگان عالم اندیشه اسلامی است.وی در قریه فریمان در نزدیکی مشهد متولد شد و در نوجوانی به حوزه علمیه این شهر و پس از چند سال به حوزه علمیه قم رفت.این دوران زمانی بود که رضا شاه بر حوزه های علمیه فشار وارد می کرد و تنها اندکی از فوت حاج شیخ عبد الکریم حائری مؤسس حوزه علمیه قم می گذشت.مطهری مدت ۱۵ سال در قم و در محضر بزرگانی چون بروجردی، امام خمینی و همچنین سید محمد حسین طباطبایی فیلسوف عالیقدر جهان اسلام گذرانید.

استاد مطهری به سال ۱۳۳۱ به تهران آمد و در مدرسه مروی به تحقیق مشغول شد و سه سال بعد به عنوان استاد دانشگاه در دانشکده الهیات و معارف اسلامی آغاز بکارکرد.فعالیتهای سیاسی مطهری بطور جدی با قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ آغاز شد. چند بار زندان و بازداشت در کارنامه فعالیتهای وی ثبت شده است که اولین آن ۱۵ خرداد ۴۲ بود.مطهری در رهبری مذهبی هیاتهای مؤتلفه اسلامی هم شرکت داشت.وی در سال ۱۳۴۶ به اتفاق جمعی دیگر در تاسیس حسینیه ارشاد نقش مهمی بر عهده گرفت و پس از بروز مشکلاتی با دیگر اعضاء در مسجد الجواد، مسجد جاوید و ارک تهران به فعالیتهای خود ادامه داد.مطهری در شرایط به ثمر رسیدن نهضت اسلامی از معتمدین و مشاورین اصلی امام خمینی بود و از سوی ایشان در تشکیل شورای انقلاب عهده دار مسئولیتهایی گشت.وی سرانجام در سال ۱۳۵۸ از سوی گروه تروریستی فرقان که گرایشات افراطی ضد روحانی داشتند، ترور شد. مطهری تنها فرد از جمع افراد مطرح در این فصل است که با چنین انجامی روبرو گردید.

آثار

مطهری یکی از پرکارترین نویسندگان و عالمان مسئول دین در دوران معاصر است.تا تاریخ نگارش این فصل در (دیماه ۷۶) ۱۱ مجلد بزرگ مجموعه آثار وی ویرایش و منفتح شده است، (در واقع ۱۴ جلد است، ولی مجلدات ۸، ۱۱، ۱۲ هنوز منتشر نشده است) و با لحاظ کردن حجم نوارهای سخنرانی که بشکل کتاب عرضه شده یا می شوند و همچنین دست نوشته ها و چاپ مجدد و ویرایش شده دیگر آثار مطهری به نظر می رسد که این مجموعه به رقم معتنابهی بالغ گردد.مطهری از نگاه آثارش بیش از هر چیز یک متکلم یعنی مدافع عقاید دین با استفاده از عقل است.

 

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند:
اللّهُمَّ اغْفِر لِلمُعَلِّمینَ و أطِل أعمارَهُم و بارِک لَهُم فی کَسبِهِم ؛
خدایا! آموزگاران را بیامرز؛ عمرشان را دراز و کسبشان را با برکت کن
حکمت‌نامه پیامبر اعظم(ص): ح ۵۸۲

 

دیدگاه ها بسته شده است