آیین اختتامیه هفته فرهنگی شهر جدید صدرا + گزارش تصویری
۱۳۹۷-۰۹-۱۷
تجدید فراخوان مناقصه عمومی دو مرحله ای
۱۳۹۷-۰۹-۲۰

پرونده هفته فرهنگی صدرا بسته شد

با برگزاری اختتامیه اولین جشنواره فیلم کوتاه و عکس شهرهای جدید ایران، پرونده هفته فرهنگی شهر صدرا بسته شد.

حبیب الله طاهر خانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور در آیین اختتامیه جشنواره فیلم و عکس شهرهای جدید گفت: برگزاری رویدادهای فرهنگی به ما کمک می کند تا دید واقع بینانه ای نسبت به شهر داشته باشیم‌
وی ادامه داد: برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری شهرهای جدید که امسال به میزبانی شهر جدید صدرا در حوزه فیلم کوتاه و عکس برگزار شد بصورت دوسالانه در سایر شهرهای جدید کشور بطور مداوم برگزار خواهد شد.
طاهرخانی بیان کرد:شکل گیری شهرهای جدید باید با خروجی ایجاد هویت فرهنگی و اجتماعی همراه باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مهمترین اولویت شهرهای جدید ایجاد فضای لازم برای بروز فعالیت فرهنگی و گسترش آن است، گفت: برگزاری رویدادهای فرهنگی هنری فاخر باعث می شود تا فرآیند هویت یابی سرعت یابد.
طاهرخانی گفت: بدون بروز و ظهور رویدادهای فرهنگی اجتماعی نمی توان انتظار شکل گیری فرهنگ شهروندی در شهرهای جدید را داشت؛ هنر باعث می شود زمینه گفت گو در جامعه شکل گیرد و شهروندان یکدیگر را پیدا کنند.
وی ادامه داد: باید به فرآیند شکل گیری هویت در فرهنگ و هنر در شهرهای جدید کمک کنیم؛ وجود صنایع هنری خلاق موتور محرکه شهرهای جدید است و رویدادهای فرهنگی بالاترین ارزش افزوده را برای شهرهای جدید ایجاد می کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در حوزه رویدادهای فرهنگی هنری هر چه تولید شود دارای مصرف فرهنگی است و منتج به شکل گیری جامعه مناسب می شود.

سرپرست استانداری فارس، نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه هویت بخشی در شهرهای جدید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است ، خاطرنشان کرد: برگزاری چنین جشنواره ها و برنامه های هنری بدون تردید نقش تاثیرگذاری در شکل گیری هویت در این شهرها دارد .

یدالله رحمانی افزود: مدیران دولت تدبیر و امید مخصوصا در شرایط کنونی جامعه باید شادی و نشاط و امیدواری را به جامعه  تزریق کنند.

وی افزود: تزریق شادی و امید با بهره برداری از یک پروژه عمرانی، فرهنگی، ورزشی، کارخانه و واحد تولیدی و… یا با برگزاری برنامه‌های مانند این جشنواره امکان پذیر می‌شود .

رحمانی همچنین به آغاز عملیات اجرایی دو پروژه مصلا و خانه هنرمندان صدرا در دهه فجر امسال اشاره کرد و از دست اندرکاران شرکت عمران شهرهای جدید خواست فضای لازم برای احداث نمایشگاه آثار هنری در  پروژه خانه هنرمندان شهر صدرا در نظر گرفته شود . 

سرپرست استانداری فارس با بیان اینکه محله سازی یکی از سیاست های خوب در شهرهای جدید است، ابراز امیدواری کرد محله‌ای برای هنرمندان در شهر صدرا ایجاد شود و در فضای پیرامونی این محله نیز پروژه های مرتبط فرهنگی ایجاد شود .

وی همچنین از متولیان شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید خواست مصوبات هیئت مدیره شرکت عمران شهرصدرا به منظور توسعه شهر را با عنایت و اهتمام ویژه به تصویب برسانند .

رحمانی همچنین تاکید کرد که همه دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند بر اساس سرانه هایی که در شهرهای جدید وجود دارد از محل اعتبارات خود پروژه‌هایی در راستای توسعه این شهرها تعریف کنند.

مشاور فرهنگی اجتماعی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور در این مراسم خواستار ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره فیلم و عکس در شرکت های شهرهای جدید ایران شد و گفت: باید این جشنواره را در سطح بین المللی در بین شهرهای جدید دنیا با رویکرد نگاه به توسعه و عمران این شهرها دنبال کنیم.
حسین ایمانی با اشاره به فضای بین یک شهر عمرانی با شهر دارای فعالیت های اجتماع فرهنگی و تعاملی که باید میان این دو ایجاد شود گفت: شهر خوب شهری است که اجازه دهد در آن هنر فرهنگ و خلاقیت در آن رشد و توسعه یابد.
وی با بیان اینکه جشنواره های فرهنگی هنری نباید صرفا مختص نخبگان باشد بیان کرد: باید شرایط دسترسی به هنر را برای همه افراد جامعه فراهم کرد. 
وی افزود: ضروری است که این وضعیت برای هنر با ایجاد رویکرد جدید اصلاح شود و این فرصت در اختیار شهروندان شهرهای جدید قرار گیرد تا هنر و خلاقیت خود را نشان دهند؛ ما می توانیم جشنواره فرهنگی اجتماعی شهرهای جدید را به صورت دائمی برگزارکنیم. 

خلیل حاجی پور مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا نیز در آیین اختتامیه اولین جشنواره فیلم کوتاه و عکس شهروندان شهرهای جدید و نمایشگاه آثار نقاشان معاصر ایران در شهرهای جدید گفت:
پیش از آن که شهر را یک پدیده کالبدی ببینیم باید شهر را در قالب یک پدیده درک کنیم.
وی افزود: در نگاه بدیع و نو به کالبد و موضوعات شهری از دریچه دوربین از منظر شهروندان و ایجاد فضای کنشگری و مشارکت ویژه ساکنان شهرهای جدید را در قالب عرضه رویدادهای فرهنگی را از مهمترین رویکرد ها و راهبردها در بر نامه ریزی شهرهای جدید است. حاجی پور ادامه داد:به دنبال نقد شهر با ابراز هنر و تلطیف نگرش مهندسی با نگاه هنرمندانه هستیم.
وی با اشاره به اینکه تظاهرات فرهنگی شهر به صورت یکپارچه منجر به ایجاد ظرفیت ها و فرصت های جدید برای شهرها خواهد شد، افزود: تغییر نگاه و استراتژیک در شهرهای جدید از منظر کالبدی به رویکرد فرهنگی و اجتماعی در راستای پاسخگویی به شهروندان شهرهای جدید دنبال می شود.
حاجی پور تداوم سیاست تغییر از توسعه کمی به سمت توسعه کیفی در تقویت هویت فرهنگی شهرهای جدید را از راهبردهای اساسی شرکت عمران شهرهای جدید اعلام کرد و گفت: مسله شهر و مدیریت شهر بیش از آنکه مقوله ای عمرانی، فنی مهندسی و بورکراتیک باشد مسیله ای اجتماعی فرهنگی است.
وی ابزار هنر را عامل موثر در صیانت از هویت جمعی دانست و گفت: علیرغم وجوه قابل ادراک و مادی شهر آن چیزی که موجب یکپارچگی فرهنگ شهد می شود مقوله فرهنگی است.
دکتر حاجی پور افزود: هنر عمومی  نوعی آموزش غیر مستقیم برای شهرندان است که ناخودآگاه تاثیر خود را می گذارد.
وی در ادامه برگزاری نمایشگاه فیلم کوتاه و عکس شهرهای جدید را اقدامی ارزشمند عنوان کرد و گفت: در این نمایشگاه قالب یک نگاه بدیع و تازه از دریچه هنر عکاسی به مقوله شهرهای جدید را در ایران شاهد بودیم.
مدیر عامل شرکت عمران صدرا ادامه داد: این رویداد بزرگ فرهنگی هنری در قالب جشنواره در ۱۸ شهر جدید کشور برگزار شد ضمن افزایش روحیه شور و نشاط آفرینی در شهرهای جدید معیاری برای درک موضوعات حائز اهمیت از منظر شهروندان برای مدیران و تصمیم گیران فراهم نمود.
حاجی پور وجه تمایز این نمایشگاه با دیگر نمایشگاه های هنری را به استخدام در آوردن هنر در دغدغه های عمومی و شهروندان عنوان کرد و گفت: مطالبه گری شهروندان از خلال این رویداد ها دنبال خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: این رویداد سرآغازی است برای ادامه دار شدن برنامه ها و رویکرد های فرهنگی تا رسیدن به نتیجه ای که شهر ها را ملزم به رعایت برخی اصول می کنند.
وی نقد شهر را با ابزار هنر و همراهی نگاه هنرمندانه با رویکرد مهندسی را از راهبردهای توسعه اجتماعی فرهنگی جامعه معاصر اعلام کرد و گفت: مسکن مهر بخش زیادی از توان مدیریت شهرهای جدید را به خود معطوف کرده و این مسله باعث شده تا بحث مسایل فرهنگی شهرهای جدید غافل شویم.
مدیر عامل وعضو هیئت مدیره شرکت عمران شهر جدید صدرا اشاره ای به برگزاری نخستین جشنواره فیلم و عکس شهرهای جدید همزمان با ۱۷ شهر جدید در شهر صدرا کرد و افزود :این جشنواره با بهره گیری از ظرفیت های گسترده و نهفته در ذات فرهنگ و هنر موفق به ثبت عکس ها و فیلم های جذاب گردید.
حاجی پور اظهار داشت : این شرکت به جهت تقویت هویت جمعی و توجه به امور اجتماعی، فرهنگی و هنری شهروندان شهرهای جدید آثار برجسته نقاشان معاصر ایران در معرض دید هنر دوستان در این شهر قرار دا د. وی ادامه داد :همچنین در کنار این آثار کار گاه های از دیگر هنرها مانند عکاسی، نقاشی، معماری، فیلم، گرافیک و طراحی لباس برگزار شد.
حاجی پور ادامه داد: از شهریور امسال فراخوان ویژه شهروندان ۱۸ شهر جدید کشور مبنی بر شرکت در نخستین جشنواره فیلم کوتاه و عکس به منظور برسی وضعیت اجتماعی و فرهنکی شهر‌های جدید اعلام شد که مهر امسال در همه شهر‌های جدید کشور مرحله استانی آن برگزار شد و در هفته فرهنگی شهر صدرا با همکاری شرکت عمران شهر‌های جدید کشور این اختتامیه مرحله کشوری در شیراز برگزار شد.

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا ادامه داد :در مدت زمان فراخوان این جشنواره ۲۹۰ اثر به دبیرخانه جشنواره شرکت عمران شهر جدید صدرا ارسال گردید که پس از بررسی های هیات ۶ نفره داوران ۱۰ عکس و ۱۰ فیلم برتر انتخاب شد.
گفتنی است اختتامیه این جشنواره با معرفی ۱۰ اثر برتر در بخش عکس و ۱۰ اثر در بخش فیلم به کار خود در شهر جدید صدرا به پایان رسید.
در این مراسم نیز توسط معاون وزیر راه و شهرسازی از مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا به دلیل برگزاری چنین جشنواره ای تقدیر به عمل آمد و از روابط عمومی شرکت عمران شهر صدرا به عنوان روابط عمومی برتر از بین ۱۸ شهر جدید تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است اسامی ده نفر برتر تقدیر شده فیلم کوتاه در جشنواره فیلم و عکس شهر صدرا:
غلامرضا خرسندی با فیلم امیر، سعید محمدی با فیلم من سهراب سعادت هستم، علیرضا کرمی با فیلم نهنگ آبی، فائزه کرمی با فیلم نگاتیو، علی بلند نظر با فیلم تن والا به برزندگی است، ساسان حیدر پور با فیلم شهر صدرا، مجتبی پای پوران با فیلم صد راه، محمد صنایع دشتی با فیلم سهل انگاری، امین گودرزی پور با فیلم شهر صدرا و میلاد خدر با فیلم شهر جدید من بودند.

همچنین در بخش عکس نیز ده نفر برتر به شرح ذیل معرفی گردیدند:
علیرضا بهمن یار
کوثر حسن زاده
طاهره کاظمی
سینا کهنسال
راضیه احمدی
حسین سرکار زاده
حدیث فقیری
عبدالامین عطایی
زهرا رحیمی فراعه
علی اکبر نوروزی

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

دیدگاه ها بسته شده است