گزارش تصویری از بازدید معاون فنی فرمانداری شیراز
۱۳۹۵-۰۴-۰۲
تجدید فراخوان مناقصه عمومی دو مرحله ای احداث مدرسه در ناحیه ۱۲۸ هکتاری
۱۳۹۵-۰۴-۰۵

فضیلت و اعمال شب قدر

مقدرات، در شب نوزدهم، تعیین؛ در شب بیست و یکم، تأیید و در شب بیست و سوم [ماه رمضان]، امضا میشود.
الف) فضیلت شب قدر در کلام معصومین علیهم ‏السلام
پیامبر اعظم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله فرمود: «ماه رمضان سرور ماه هاست و شب قدر سرور شب‏ هاست».
شیطان در این شب، بیرون نمی ‏آید تا آن ‏که سپیده‏ اش تابان شود و در آن شب، او نمی ‏تواند کسی را فلج یا دردمند سازد، یا فسادی بر کسی وارد آورد. و در آن، جادوی هیچ جادوگری کارگر نمی ‏شود». امام صادق علیه ‏السلام فرمود: «قلب ماه رمضان، شب قدر است».
«مقدرات، در شب نوزدهم، تعیین؛ در شب بیست و یکم، تأیید و در شب بیست و سوم [ماه رمضان]، امضا می ‏شود».
ب) اعمال و مستحبات شب‏های قدر
شب قدر، شبی بسیار بافضیلت است. بنابراین، از این فرصت ‏های به دست آمده باید بیشترین بهره را بُرد. بهترین اعمال در این شب:
۱ـ توبه
توبه از مهم ‏ترین اعمال شب قدر است که در کلام و سیره معصومین علیهم ‏السلام تأکید فراوانی بر آن شده است. باید در این شب‏های مبارک تلاش کرد که در حالات فکری و روحی و قلبی تغییر ایجاد شود و تصمیم بر ترک گناه گرفته شود.
۲ـ دعا
«دعا»، توجه به بارگاه حضرت معبود است و نوعی معراج روحی مؤمن به شمار می ‏آید. دعا، توجه قلبی انسان به خداوند است. بنابراین، چه فرصتی بهتر از شب‏ های قدر! بیایید دست خویش را به درگاه الهی بالا ببریم. پیشانی را بر خاک ساییم. اشک از دیدگان سرازیر کنیم و در مقابل حضرت حق به بندگی و تسلیم در برابر او اعتراف کنیم.
۳ ـ تلاوت قرآن
از آنجا که شب قدر، شب نزول قرآن است، بهترین عهدنامه با پروردگار کریم، تلاوت قرآن است. از این‏رو، خواندن با تأمل و تدبر قرآن به ویژه در چنین شب‏هایی بسیار مناسب است.
۴ ـ شب زنده ‏داری
همه برکات شب قدر، در پرتو شب زنده‏ داری و احیای شب قدر، قابل دست‏رسی است؛ به ویژه اگر در مسجد به میزبانی خدا و در میان دیگر بندگان پاک خدا انجام گیرد.
۵ ـ خودشناسی
یکی از بهترین کارها در شب قدر، شناخت خداوند سبحان است که مقدمه ‏ای است برای رسیدن به مقام رستگاری و نورانیت دل و از سوی دیگر، خودشناسی، مقدمه چنین معرفتی است؛ زیرا هر کس خودش را بشناسد، خدا را می‏ شناسد.
بنابراین، تأمل در نفس خود ـ اینکه از کجا آمده، برای چه آمده و به کجا خواهد رفت ـ فراهم آوردن زمینه‏ ای برای خداشناسی و دست ‏یابی به فضایل این شب است.
روابط عمومی شرکت عمران صدرا

دیدگاه ها بسته شده است