فرهاد همتیان پور به عنوان رئیس اداره حراست شرکت عمران شهر جدید صدرا معرفی شد.
۱۳۹۷-۱۲-۲۳
بازدید استاندار فارس از مسیرهای دسترسی جاده باجگاه و دوکوهک +گزارش تصویری
۱۳۹۸-۰۲-۰۳

طرح جدید دولت جهت ساخت مسکن برای ” اقشار متوسط یا میان درآمدی”

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا طرح جدید دولت جهت ساخت مسکن برای «اقشار متوسط یا میان درآمدی» را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا، طرح جدیدی در وزارت راه و شهرسازی در حال اجرا است که هدف نهایی آن، خانه‌دار کردن اقشار «میان درآمدی» یا متوسط جامعه به لحاظ مالی است و این طرح هم‌اکنون در استان‌های کشور، به‌ویژه شهرهای جدید، دنبال می‌شود.

یکی از مکان‌هایی که قرار است «طرح مسکن اقشار میان درآمدی» در آن اجرا شود، شهر جدید صدرا است که متولی آن شرکت عمران این شهر بوده و پس از اجرای پرفراز و نشیب طرح مسکن مهر (که تقریباً رو به اتمام است)، خود را آماده عملیاتی کردن این طرح جدید می‌کند.

اما هدف این طرح همچون طرح مسکن مهر، دهک‌های پائین جامعه یعنی دهک‌های یک تا ۴ نیست بلکه دهک‌های ۵،۶،۷ و ۸ را دربرمی گیرد؛ یعنی اقشاری از جامعه که عموماً پس‌اندازی داشته و با توسعه نظام تأمین مالی مسکن از طریق تسهیلاتی که بانک مسکن به آن‌ها ارائه می‌دهد، می‌توانند به‌صورت تدریجی خانه‌دار شوند.

*تغییر سیاست دولت

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا و عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز که حدود یک سال و نیم سکان‌دار این شرکت نیز می‌باشد، در ابتدا با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم تا قبل از این طرح اقدام توسعه‌ای جدی در بازار مسکن رخ نداده است، به علت تغییر سیاست دولت در این خصوص اشاره کرد و اظهار داشت: این موضوع موجب رشد ناگهانی قیمت زمین و مسکن در سال ۹۷ و انتقاد از سیاست‌های دولت و درنهایت تغییر در مدیریت ارشد وزارت راه و شهرسازی شد.

حاجی پور افزود: به دلایل فوق، وزیر جدید راه و شهرسازی پس از گرفتن سکان وزارتخانه، هدف خود را اتمام پروژه مسکن مهر و شروع به ساخت و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور تا سال پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال ۱۳۹۹ اعلام کرد.

وی ادامه داد: از این ۴۰۰ هزار واحد، ۲۰۰ هزار واحد آن سهم شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد آن در قالب برنامه بازآفرینی شهری به‌صورت بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای و ۱۰۰ هزار واحد نیز در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر سهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که به‌تدریج ساخته خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز اضافه کرد: طرح ساخت مسکن برای اقشار متوسط و میان درآمدی در آذرماه امسال تقدیم رئیس‌جمهور و با تائید و ابلاغ رسمی وی به وزیر راه و شهرسازی، عملیاتی شد.

*نحوه ساخت ۲۵ هزار واحدمسکونی در صدرا

این مقام مسؤول سهم شهر جدید صدرا از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در نظر گرفته‌شده را ۲۵ هزار واحد اعلام کرد و گفت: از این ۲۵ هزار واحد، ۴ هزار و ۵۰۰ واحد مربوط به برنامه سال ۹۷ است که عملیات شروع ساخت آن آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا افزود: یک هزار واحد از این ۴۵۰۰ واحد، به‌صورت «مشارکت در ساخت» با انبوه‌سازان است، بدین ترتیب که «زمین آماده‌سازی شده» و «پروانه ساخت» را شرکت عمران می‌دهد و انبوه‌ساز نیز خدمات مهندسی و هزینه ساخت را متقبل می‌شود؛ درنهایت بر اساس کارشناسی، سهم طرفین مشخص خواهد شد.

وی با بیان اینکه این برنامه به شیوه مشارکتی، برای اقشار میان درآمدی و متوسط است، مزیت این روش را عدم تعهد به متقاضی دانست و بیان داشت: تا مرحله اول که حدود ۲۰ درصد پیشرفت کار است، هیچ‌گونه عرضه‌ای نخواهیم داشت؛ پس‌ازآن امکان پیش‌فروش واحدها وجود خواهد داشت و به همین منظور عرضه تدریجی واحدها از طریق فراخوان صورت خواهد گرفت.

*ضمانت دولتی پشتوانه واحدهای مسکونی

حاجی پور همچنین از برخورداری این واحدها از تسهیلات بانک مسکن خبر داد و افزود: یک از اهداف دولت در اجرای این طرح، جذب نقدینگی سرگردان و واردکردن آن به بازار مسکن بود.

این مقام مسؤول از ضمانت مطمئن واحدهای ساخته‌شده نیز گفت و اظهار داشت: این واحدها با ضمانت یک نهاد دولتی به فروش می‌رسد؛ بنابراین افراد از بابت ضمانت آن نگرانی ندارند چراکه شخص حقیقی طرف حساب آنان نیست بلکه دولت و شخصیت حقوقی این ضمانت را ارائه داده است. وی تصریح کرد: با توجه به چنین ضمانتی دیگر نباید نگران این بود که ممکن است یک واحد به چند نفر فروخته‌شده و امکان کلاه‌برداری و فریب مردم در آن باشد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا همچنین گفت: پیش‌بینی می‌شود استقبال خوبی از خرید این واحدها شود؛ برای نمونه برای کسانی که یک سپرده ۵۰ تا ۱۰۰ میلیونی دارند و می‌توانند با این پیش‌پرداخت، به‌صورت مرحله‌ای اقدام به خرید کنند، شرایط مناسبی برای خانه‌دار شدن در قالب این طرح خواهند داشت.

حاجی پور اضافه کرد: برای ساخت هزار واحد مذکور، ۶۰۰ واحد را شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب، ۲۵۰ واحد را شرکت عمران و توسعه فارس و ۲۵۰ واحد نیز از طریق انعقاد قرارداد با سرمایه‌گذاران و شرکای حقیقی صورت خواهد گرفت.

*ساخت ۳۵۰۰ خانه به‌صورت مشارکت در محله سازی

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و تأمین مالی پروژه‌ها از طریق مشارکت با این بخش و تأکید بر رویکرد محله محوری به‌منظور تأمین هم‌زمان خدمات و تسهیلات رفاهی ساکنان به‌تناسب ساخت واحدهای مسکونی در ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی شهرهای جدید موردتوجه است.

این مقام مسؤول به ساخت ۳ هزار و ۵۰۰ واحد دیگر نیز که قرار است به‌صورت «مشارکت در محله سازی» ساخته شود نیز اشاره کرد و در این رابطه اظهار داشت: شرکت عمران صدرا برای ساخت این ۳۵۰۰ واحد، با سرمایه‌گذار مشارکت در آماده‌سازی زمین و ساخت با تمام خدمات تجاری، مسکونی، اداری، فضای سبز و … خواهد داشت که ساخت آن ممکن است ۵ یا ۶ سال طول بکشد. حاجی پور به زمان پیش‌فروش ۳۵۰۰ واحد فوق نیز اشاره کرد و افزود: در ساخت واحدهای مذکور، به محضی که مرحله فونداسیون را رد کرد، پیش‌فروش خواهد شد.

وی در همچنین با بیان اینکه برنامه ساخت مسکن برای اقشار متوسط به تعادل بازار مسکن کمک خواهد کرد، درعین‌حال این طرح را به لحاظ مقیاس بسیار پروژه عظیمی عنوان کرد که توسط دولت کلید زده‌شده و توضیح داد: ما در بهترین شرایط سالانه بیش از ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار واحد نمی‌توانیم تولید مسکن داشته باشیم که ۹۸ درصد آن نیز توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود اما در این طرح، حجم ساخت‌وساز تنها در یک سال چند هزار واحد پیش‌بینی‌شده که برای توفیق این سیاست نیازمند عزم و اراده جدی همه دست‌اندرکاران است.

این استاد دانشگاه افزود: طرح ساخت مسکن برای اقشار متوسط یک برنامه آرمانی است اما به دلیل شرایط خاصی که دارد (عدم تعهد به متقاضی و مشارکت بخش خصوصی و تأمین مالی مناسب از طریق بانک مسکن) می‌تواند واقع بینانه نیز باشد و ما خوش‌بین هستیم که بتوانیم در صدرا طبق برنامه زمان‌بندی کار را دنبال کنیم.

*ساخت ۸۵۰۰ واحد در سال ۹۸

حاجی پور در مورد ساخت ۸۵۰۰ واحد دیگر نیز گفت: این واحدها مربوط به سال ۹۸ است که در حال برنامه‌ریزی هستیم که از ابتدای سال آینده برای انتخاب شرکای سرمایه‌گذار فراخوان بزنیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا در مورد زمان پیش‌فروش واحدهای مذکور نیز گفت: هنوز دستورالعمل مشخصی در مورد پیش‌فروش و عرضه واحدها از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه نشده است.

شهر جدید صدرا در غرب شیراز واقع‌شده که جمعیتی حدود ۱۴۰ هزار نفر در آن ساکن می‌باشند.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

دیدگاه ها بسته شده است