بازدید معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز از برخی پروژه های عمرانی شهر صدرا
۱۳۹۷-۱۲-۰۵
آگهی فراخوان عمومی
۱۳۹۷-۱۲-۰۷

در مراسم پایانی پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران صدرا به عنوان شهر خلاق در عرصه کتابخوانی معرفی شد.

مراسم پایانی پنجمین جشنواره معرفی پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در  کتابخانه ملی شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا، در این مراسم که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری دبیر جشنواره و تنی چند از مسئولان فرهنگی این شهر برگزار شد، شهر جدید صدرا عنوان شهر خلاق کتاب را به خود اختصاص داد.

در این جشنواره در بین بیست شهر برتر و پنج شهر منتخب، شهر صدرا تنها شهر جدیدی است که عنوان شهر خلاق کتاب را به خود اختصاص داده که در نوع خود یک رکورد شکنی محسوب می شود و می تواند یک موج فرهنگی بین شهرهای جدید ایجاد نماید.

در این مراسم همچنین اسامی یازده روستای برگزیده و ده روستای تقدیر شده در پنجمین جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب اعلام شد و با  اهداء جوایز از آن‌ها تقدیر شد. 

معاون اول رئیس جمهوری نیز در این نشست با ابراز خوشحالی از حضور در برنامه‌ی ترویج کتابخوانی گفت: مردم ایران همت بلندی در فعالیت‌های فرهنگی دارند و کتاب مهم‌ترین نقطه کانون توسعه فرهنگی و مظهر اندیشه است و باید توجه ویژه‌ای به تمام دست‌اندارکاران کتاب شود.

اسحاق جهانگیری با اشاره به اینکه توجه به مسائل فرهنگی در روستاها گامی موثر است، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بانی کار بزرگ و موثر فرهنگی شده و امید بتوان با این اقدام‌ها زیرساخت‌های فرهنگی در کشور تقویت شود. اگر دولت بتواند امکان‌های مناسب در اختیار قرار دهد، تحولی بزرگ رقم می‌خورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: پنج سال قبل سخن به میان آمد، فرصت اکتشافی برای توسعه اجتماعی ماست. یک نقطه مهم توسعه اجتماعی، توسعه فرهنگی است و نقطه ثقل توسعه فرهنگی کتاب هست.

سید عباس صالحی ضمن تاکید بر اهمیت کتاب،گفت: در این جشنواره‌ها این ایده پی گرفته می‌شود که کتابخوانی محور توسعه فرهنگی و در نهایت منجر به توسعه اجتماعی شود. صرفا نه تنها به کتابخوانی بلکه به کتاب به مثابه کانون فعالیت‌های اجتماعی نگاه می‌شود.

وی افزود: ایده‌های کوچک را می‌توان با پردازش در سطح ملی دنبال کرد؛ توسعه اجتماعی، به پویش‌های اجتماعی نیاز دارد و بی‌شک رویدادهای ترویج کتابخوانی این پویش اجتماعی را رقم زده است. بیش از هشت هزار شهر و روستا و بیش از دویست هزار کودک و نوجوان و قریب سه هزار گروه و افراد در این سال‌ها به بهانه‌ی این جشنواره‌ها به کتاب در پیوند و ارتباط موثر قرار گرفته و این نکته مهمی است.

وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی بیان داشت: توسعه اجتماعی _ فرهنگی با حضور نهادهای مردمی میسر می‌شود. شکل‌گیری  تشکل‌های مردم نهاد از دل این حرکت برآمدند.

جام باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان که سومین دوره آن با مشارکت ۱۷۴۶ شهر و روستا از سراسر کشور در حال برگزاری است تاکنون بیش از۱۵۰۰۰ باشگاه با۲۰۰ هزار عضو فعالیت می‌کنند و مراسم اختتامیه در ۱۴ اسفند ماه برگزار می‌شود و برگزیدگان آن معرفی خواهد شد.

در این مراسم همچنین شهر یزد به دلیل تنوع برنامه‌های کتابخوانی و اهتمام ویژه به فعالیت‌های خلاقانه فرهنگی به  عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شد. اضافه می شود از زمستان سال گذشته تا کنون کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران فعالیت‌ها و برنامه‌هایش در زمینه ترویج کتابخوانی را اجرا می‌کرد و همچنین از  چهار شهر، مهاباد در آذربایجان غربی، صدرا  و شیراز در استان فارس و دزفول در استان خوزستان به عنوان شهر‌های خلاق در عرصه کتابخوانی تقدیر شد.

                                                   روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

دیدگاه ها بسته شده است