فراخوان مناقصه عمومی دو مرحله ای
۱۳۹۷-۰۴-۱۲
عملیات اجرایی دسترسی شهر صدرا به بزرگراه شیراز- اصفهان تا اول مرداد بصورت جدی آغاز خواهد شد
۱۳۹۷-۰۴-۱۶

تحول در مسیرهای دسترسی صدرا به جاده‌های اصلی

پس از بزرگراه صدرا- دوکوهک، عملیات اجرایی مسیر دسترسی صدرا به بزرگراه شیراز-اصفهان نیز با همت شرکت عمران شهر جدید صدرا آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی شرکت عمران صدرا، یکی از مهم‌ترین رکن‌های توسعه شهرهای جدید، مسیرهای دسترسی به شهرهای بزرگ و جاده‌های اصلی کشور است که در این راستا و به همت شرکت عمران شهر جدید صدرا، این امر مهم در این شهر جدید به‌خوبی دیده‌شده، به‌طوری‌که به فاصله کوتاهی پس از کلنگ‌زنی بزرگراه صدرا-دوکوهک، این بار مسیر دسترسی ۵٫۵ کیلومتری صدرا به بزرگراه شیراز-اصفهان نیز کلنگ خورد تا عزم جزم مسؤولان این شرکت در شکوفایی صدرا بیشتر نمایان شود.

*اتصال صدرا به بزرگراه شیراز-اصفهان

کارشناسان شهرسازی معتقدند که برای خروج شهرهای جدید از بن‌بست، این شهرها نیاز مبرم به افزایش مسیرهای دسترسی به شهرهای بزرگ و جاده‌های اصلی کشور دارند که پروژه جدید شرکت عمران شهر جدید صدرا در اتصال این شهر به بزرگراه شیراز-اصفهان در همین راستا کلنگ خورد.

*شهریور ۹۸ اتمام پروژه

این مسیر جدید و استراتژیک قرار است شهریورماه سال آینده وارد مدار جاده‌های کشور شود و از انتهای بلوار حافظ در صدرا آغاز و با طول مسیر ۵٫۵ کیلومتر، به بزرگراه شیراز-اصفهان وصل می‌شود، بزرگراهی که تردد بسیاری را در درون خود پوشش می‌دهد و یکی از مهم‌ترین راههای ارتباطی استان فارس با استان‌های شمالی، شرقی و غربی کشور است.

*مشخصات فنی مسیر صدرا به بزرگراه شیراز-اصفهان

مسیر ۵٫۵ کیلومتری صدرا به بزرگراه شیراز-اصفهان دارای ۳ خط تندرو در هر طرف به عرض ۳٫۷۵ متر خواهد بود که با احتساب حاشیه و رفوژ به ۳۰ متر می‌رسد که ۳ دورگرد ایمن نیز در طول مسیر تعبیه خواهد شد.

عرض بدنه محور به‌طور متوسط بین ۳۵-۳۲ متر شامل رفوژ ۱٫۵ متر به‌اضافه ۳ خط عبور به عرض ۳٫۷۵ متر است که یک شانه و حریم عاری از مانع به عرض ۳ متر در هر طرف به آن افزوده خواهد شد.

*نحوه اتصال

نحوه اتصال صدرا به بزرگراه شیراز-اصفهان به‌صورت تقاطع غیرهم‌سطح شیپوری خواهد بود که عرض پل به‌منظور عبور از روی ریل راه‌آهن تدارک دیده‌شده، ضمن اینکه دورگرد ایمن زیر پل راه‌آهن در ابتدا و انتهای مسیر نیز وجود دارد.

*تأمین هزینه پروژه از منابع داخلی

طبق سخنان خلیل حاجی‌پور مدیر شرکت عمران شهر جدید صدرا، برآورد اولیه هزینه پروژه مسیر دسترسی شهر جدید صدرا به بزرگراه شیراز-اصفهان ۳۵۰ میلیارد ریال است که تماماً از محل منابع داخلی شرکت عمران شهر جدید صدرا تأمین شده است.

رئیس شرکت عمران و توسعه شهر جدید صدرا در آئین کلنگ‌زنی این پروژه با بیان اینکه یک تأخیر ۲۵ ساله در عملیاتی شدن این مسیر دسترسی به وجود آمده، گفته بود: برای این پروژه پیمان‌کاری توانمند و خوش‌سابقه به کار گرفته‌شده و به یاری خدا تا هفته دولت سال آینده به اتمام خواهد رسید.

این مقام مسؤول این پروژه را دومین مسیر دسترسی شهر جدید صدرا پس از پروژه صدرا-دوکوهک معرفی کرده و گفته بود: از دولت انتظار داریم از محل اسناد خرانه و دیگر منابع برای تکمیل پروژه‌ها در شهر جدید صدرا یاریگر ما باشد.

حاجی پور البته قول داده است که ۱۰۰ درصد تخصیص‌ها به شهر جدید صدرا را بگیرد و حتی یک ریال نیز برگشت بودجه نداشته باشد.

*صدرا در آستانه تحولات بزرگ

مسعود رضایی نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در آئین کلنگ زنی آغاز عملیات اجرایی مسیر دسترسی صدرا به بزرگراه شیراز-اصفهان که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، استاندار فارس و جمعی از مقامات محلی برگزار شد، با اشاره به تحولات جدید در شهر صدرا گفته بود: با توجه به جَوّ صدرا تلاش شد تا یک جوان دانشگاهی بر مسند شرکت عمران قرار گیرد و نتیجه این وحدت باعث شده تغییرات گسترده‌ای در صدرا به وجود آید که گشایش پروژه‌های متعدد همچون پروژه صدرا-دکوهک، تعیین تکلیف پروژه بناسازان رمضان، ساخت واحد آموزشی ۱۲ کلاسه و…به‌خوبی بیانگر این موضوع است.

*ظرفیت صدرا برای ایجاد مراکز بین‌المللی

استاندار فارس نیز در این آئین با اشاره به ظرفیت‌های بسیار شهر جدید صدرا گفته بود: این شهر می‌تواند سرریز جمعیتی شهر شیراز باشد و مراکز مهم درمانی، آموزشی و … را در خود جای دهد، مراکزی که توان بین‌المللی شدن را در خود دارند.

اسماعیل تبادار که معتقد است مهم‌ترین بحث در شهرها دسترسی ساده و آسان است، در این مراسم گفته بود: اینکه به هر بهانه‌ای در صدرا حضور پیدا می‌کنیم که پروژه‌ای را کلید بزنیم به همین دلیل است و صدرا به همت مسؤولان و مدیر جوان و تحصیل‌کرده شرکت عمران یکی از شهرهای ویژه در بین شهرهای جدید کشور خواهد شد.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه بنده نگاهم به امروز و آینده صدرا است و اگر هماهنگی بسیار مناسبی بین مسؤولان شهر دیده می‌شود این خودش بالاترین سرمایه است که زمینه رونق و توسعه را شتاب می‌دهد، به سازمان برنامه‌وبودجه فارس هم دستوراتی ویژه‌ای داده است: در عرصه‌های داخلی شهر صدرا نیز انتظار داریم سازمان برنامه‌وبودجه استان فارس نگاه ویژه‌ای به صدرا داشته باشد.

*قدرت تصمیم‌گیری در صدرا عامل تحول است

حبیب‌الله طاهرخوانی معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در این آئین با بیان اینکه یکی از سیاست‌های مهم وزارت راه و شهرسازی تسهیل و تسریع دسترسی‌ها از شهرهای جدید به شهرهای مادر است، گفته بود: در این راستا پروژه‌های بسیاری در کشور شروع‌شده که پروژه صدرا- دوکوهک نیز ازجمله آن می‌باشد و عملیاتی شدن چنین پروژه‌هایی نشان از قدرت تصمیم‌گیری مدیران دارد.

طاهرخوانی معتقد است: یکی از عوامل توفیق یا عدم توفیق شهرهای جدید، مسیرهای دسترسی است که این موضوع در شهر جدید صدرا با مدیریت جدید به‌خوبی دیده‌شده، ضمن اینکه مطالعات توسعه حمل‌ونقل ریلی نیز در این شهر باید هرچه زودتر به سرانجام رسد.

*شرکت عمران صدرا مجری تحول مسیرهای دسترسی

به گزارش فارس، تغییر و تحول در ایجاد مسیرهای دسترسی شهر صدرا به بزرگراه شیراز-اصفهان و یا صدرا به دوکوهک و توسعه راه‌های دسترسی به این شهر جدید از اتفاقات مهم و ضروری است که شرکت عمران شهر جدید صدرا در دوره مدیریت جدید در دستور کار خود قرار داده و امید است جاده دسترسی باجگاه نیز بزودی به تائید شورای عالی ترافیک استان برسد تا شاهد گسترش محورهای مواصلاتی به این شهر بزرگ باشیم.

دیدگاه ها بسته شده است