نمایشگاه خوشنویسی دستخط ۳، آثارفاخر۳استاد برجسته تاریخ ایران افتتاح شد + گزارش تصویری
۱۳۹۸-۰۲-۰۸
برگزاری کارگاه توانمندسازی هنر خوشنویسی در روز دوم نمایشگاه خوشنویسی دستخط ۳ + گزارش تصویری
۱۳۹۸-۰۲-۰۹

برگزارى نمایشگاه خوشنویسى دستخط ۳ به عنوان دومین رویداد فرهنگى و هنرى صدرا در این شهر فرهنگ و هنر در شخصیت و خون مسئولین و مردم شهر صدرا است

نمایشگاه خوشنویسى دستخط ۳ به عنوان دومین رویداد فرهنگى و هنرى صدرا در این شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا، این نمایشگاه با حضور بزرگان عرصه خوشنویسى همچون استاد غلامحسین امیرخانى، استاد على شیرازى، استاد مجتبى ملک زاده ، جمعى ازهنرمندان و علاقه مندان به هنر خوشنویسی و مسئولان استانی در سرزمین سبز برگزار شد.

 مدیر عامل این شرکت در آیین گشایش این نمایشگاه ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این رویداد هنری گفت: سیاست ایجاد شهرهای جدید از دستاوردهای انقلاب است با توجه به عمر کوتاه این شهرکه به کمتر از ٢۵سال می رسد، یکی از چالش‌های اساسی شهرهای جدید عدم هویت و تعلق شهروندان به محیط شان است که علت آن نداشتن گذشته و تاریخ است.

خلیل حاجی پور ادامه داد: با توجه به این موضوع ما باید برای برگزاری چنین رویدادهایی کمک کنیم تا بتوانیم این هویت را در شهرهای جدید ایجاد کنیم .

وی اظهار داشت: در راستای هویت بخشی به این شهر سال گذشته هفته فرهنگی شهر صدرا با آثار نقاشی ۸۰ هنرمند معاصر برگزار شد و برگزارى این نمایشگاه دستخط ۳ در راستاى استمرار بخشى به رویدادهاى فرهنگى است؛ همچنین طبق مصوبه شورای شهر صدرا، به علت مصادف شدن هفته نخست خرداد ماه با روز بزرگداشت فیلسوف بزرگ ملاصدرا از سالجارى در همین تاریخ هفته فرهنگى صدرا برگزار مى شود.

حاجی پور با بیان اینکه شاهد افتتاح نمایشگاه خط که از آثار و هنرهاى این سرزمین است، گفت: هنر خط هنرى است که کمتر به آن پرداخته شده است در حالى که هنر خوشنویسى نگین هنرهاى اسلامى است که جا دارد بیشتر به این هنر توجه شود.

وی با اشاره به جاى خالى آموزش این هنر در دروس دانشگاهى افزود: متأسفانه به دلیل نداشتن سرفصل مشخص، تدریس و آموزش این هنر در دانشگاه به نتیجه نرسیده است؛ در حالى که هنر خوشنویسى به عنوان یک هنر مادر است که هنوز کد رشته مشخصى براى تدریس آن در دانشگاه ها مانند فرش در دستور کار قرار نگرفته است

* فرهنگ و هنر درشخصیت وخون مسئولین و مردم شهر صدرا است

رئیس انجمن خوشنویسى ایران، استاد غلامحسین امیر خانى چهره ماندگار ایران و دارنده نشان شوالیه فرانسه نیز با تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم گفت:گرچه صدرا فاصله نسبتا زیادى تا شیراز دارد اما حضور در این شهر و مشاهده این مجموعه نشان داد فرهنگ و هنر درشخصیت و خون مسئولین و مردم این شهر است که سبب شده است آیین گشایش نمایشگاه خوشنویسى با این استقبال از سوى هنردوستان همراه شود، این تجمع باعث تکامل مدیریت یک چنین مجموعه اى در شهر شده است.

استاد غلامحسین امیر خانى افزود: اینها همه میراثى است که شیخ اجل سعدى شیرازى براى ما به یادگار گذاشته، البته ما در معرفى بزرگانمان کوتاهى کردیم اما باز هم باوجود این کوتاهى سال قبل کتاب مولوى مقام نهم فروش در جهان را داشته است که این بارقه اى از امید را در ما ایجاد کرد.

رئیس انجمن خوشنویسى ایران با اشاره به قدمت ۷۰ ساله این انجمن ادامه داد: انجمن خوشنویسى ایران به دلیل مدیریتى که داشته توانسته تا اینجا پیش بیاید و در حال حاضر با ۳۳۵ شعبه در ایران و ۱۷ شعبه در خارج از کشور، یکى از بزرگترین تشکل هاى هنرى است که در کشور فعالیت دارد و اگر این مدیریت از گذشته تا حال نبود این انجمن هم نبود.

استاد امیرخانى در خصوص تبدیل خوشنویسى به یک رشته دانشگاهى نیز تصریح کرد: فرهنگستان هنر چند سال است براى دانشگاهى شدن این هنر تلاش مى کند و در حال تلاش هستیم با تعریف آیین نامه مناسب در چند ماه آینده بتوانیم مقدمات آن را فراهم کنیم.

*شیراز به تالارهاى درخور هنرمندان نیاز دارد

در ادامه این آیین، رئیس انجمن خوشنویسان فارس با بیان اینکه حضور جمعیت مشتاق در این نمایشگاه نشان دهنده نیاز شیراز به تالارهای ویژه و درخور اهالی هنر و فرهنگ است، گفت: مشکل اصلی ما در جامعه امروز فرهنگ است و تا فرهنگ درست نشود، اخلاق و رفتار جامعه هم اصلاح نخواهد شد.

مجید چیزفهم تأکید کرد: رشد فرهنگی باعث تغییر الگوهای رفتاری می‌شود و به عنوان خدمتگزار در رشته‌های مختلف هنری خواستار سرمایه‌گذاری به منظور ارتقای امور فرهنگی هستم.

براساس این گزارش، کارگاه هاى توانمندسازى هنر خوشنویسى در حاشیه نمایشگاه، روزهاى یکشنبه و دوشنبه هشتم و نهم اردیبهشت ماه در مجموعه سرزمین سبز در حال برگزارى است.

در این نمایشگاه ۶۰ اثر از استاد غلامحسین امیرخانى، استاد على شیرازى و استاد مجتبى ملک زاده به مدت یک هفته به نمایش گذاشته شده است.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

دیدگاه ها بسته شده است