شهر صدرا میزبان نمایشگاه آثار برجسته نقاشان معاصر ایران می شود
۱۳۹۷-۰۹-۰۷
آغاز هفته فرهنگی شهر صدرا + گزارش تصویری
۱۳۹۷-۰۹-۱۲

با حضور جمعی از مسولین کشوری واستانی؛ هفته فرهنگی صدرا کلید خورد

افتتاحیه نمایشگاه ۹۰ اثر از نقاشان معاصر ایران با حضور مقامات برجسته استانی

یک هفته یا یک روز باید به نام شهر صدرا ثبت شود که این روز می‌تواند روز تولد فیلسوف بزرگ ملاصدرا باشد.
سرپرست استانداری فارس در آیین افتتاح هفته فرهنگی صدرا، اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه وعکس شهرهای جدید واغاز به کار نمایشگاه نقاشی تعدادی از آثار هنرمندان نقاش معاصر ایران در شهر صدرا با بیان این مطلب گفت:برگزاری هفته فرهنگی شهر صدرا وچنین نمایشگاه‌هایی بسیار ارزشمند است وآثار ونتایج مثبتی برای شهر دارد وموجب سرزندگی شهر می‌شود، این در حالیست که یکی از دغدغه هایی که همواره در شهر های جدید وجود داشته هویت بخشی این شهر هاست که برگزاری چنین برنامه هایی تاثیر به سزایی در این زمینه دارد.
یدا… رحمانی با تقدیر از برگزار کنندگان این برنامه ها ادامه داد:استراتژی ساخت شهرهای جدید حضور شهرهای بزرگتر به این شهرهاست، امروز ما شاهدیم که شهری که ۴۰۰تا۵۰۰سال قدمت و۱۰۰هزار نفر جمعیت دارد با مشکلات زیادی روبروست، حال شهری که در طول ۱۰سال می‌خواهد جمعیتی معادل ۳۰۰هزار نفر را در خود جای بدهد با مشکلات بیشتری هم روبرو خواهد شد ومدیریت در چنین شهرهایی باید آنقدر خوب باشد که کمترین مشکلات را داشته باشند.
وی با اشاره به همبستگی فرهنگی به عنوان یکی از بسترهای توسعه شهرها ومثبت ارزیابی کردن تعاریف فرهنگی که برای صدرا تعریف شده است گفت:البته یک کار خوب وفرهنگی زمان می‌تواند اثر گذار باشد که استمرار داشته باشد وبا یکی دوبار کاری از پیش برده نمی‌شود و همه دستگاه‌ها وارگانها باید در این راه صدرا را یاری کنند.
رحمانی در ادامه یک پیشنهاد ویژه هم برای مدیران شهر صدرا داشت وگفت: برگزاری هفته فرهنگی صدرا حرکت مناسب برای این شهر در حوزه فرهنگی بود اما اگر بشود یک هفته یا یک روز خاص در سال که پیشنهاد ما روز تولد فیلسوف بزرگ ملاصدراست که این شهر نیز به نام ایشان است، به نام روز صدرا نامگذاری شود تاثیر بسزایی در توسعه فرهنگی شهر صدرا دارد.

وی در ادامه از آغاز عملیات اجرایی مصلای نماز جمعه و خانه هنرمندان این شهر به عنوان دو پروژه شاخص در حوزه فرهنگی در دهه فجر امسال خبر داد.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: هنر نقاشی مبدأ تفهیم و تفاهم انسان با انسان و طبیعت است و همزمان با رشد ذهنی انسان تکامل یافته است .

مسعود رضایی افزود: هنر مفهومی نقاشی با نقش‌آفرینی می‌تواند اندیشه را در حد اعلاء بیان کند و هیچ هنری چنین ظرفیتی ندارد اما نقاشی زبان و بیان گویای همه اعصار است و با سکوت افکار را فریاد زده است .
وی به نقش آثار و نقاشی‌های شکل گرفته در طول دوران‌های مختلف در فرهنگ و تمدن ایران اشاره کرد وادامه داد: آثار و نقاشی‌های نقش گرفته در مسجد شیخ لطف ا.. علاوه بر نشان دادن ربوبیت الهی، فلسفه ظهور و بروز را به شکلی نشان داده که هیچ فلسفه‌ای توانایی نشان دادن پیچیدگی خلقت به این شکل و در این پیچ و خم‌ها را نداشته است .

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا نیز در این مراسم گفت: اگر صحبت از ارتقای زندگی می‌شود در گام نخست باید رخدادهای فرهنگی هنری را برای اثبات هویت شهرها در دستور کار قرار داد و در این میان موضوع هنر فارغ از جنبه‌های زیبایی شناختی، موجب برانگیختن کنش‌های فرهنگی اجتماعی می‌شود .
خلیل حاجی‌پور اضافه کرد: سیاست ملی شهرهای جدید و وزارت راه و شهرسازی تغییر نگرش در این حوزه از نگاه کمی به نگاه کیفی در راستای بهبود کیفی زندگی شهروندان است که در این ارتباط مطالعه طرح جامع شهر صدرا طی قراردادی با دانشگاه شیراز در حال اتمام است که به زودی نتیجه آن را در اختیار شهروندان قرار خواهیم داد .
وی اظهار کرد:یکی از رویکردهای اساسی ما در این زمینه تقویت هویت فرهنگی شهرهای جدید است که آن را مد نظر قرار داده‌ایم و از این پس جدی‌تر به آن خواهیم پرداخت. مدیر عامل شرکت عمران صدرا با اشاره به برخی ویژگی‌های قومی و فرهنگی این شهر گفت:صدرا موزاییکی از فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف را در خود جای داده است از این رو نیازمند انسجام و پایداری اجتماعی بیشتری در این شهر هستیم .
وی ضمن ارائه گزارشی از روند برپایی نخستین جشنواره فیلم کوتاه وعکس شهرهای جدید ایران گفت: در شهریور ماه امسال یک فراخوان برای ١٧ شهر جدید در قالب جشنواره فیلم کوتاه و عکس شهرهای جدید از جمله صدرا اعلام شد و امروز آثار برگزیده این جشنواره در این شهر به نمایش گذاشته شده است .

حاجی‌پور تصریح کرد:مطالبه‌گری شهروندان از مدیران برای ارتقای کیفیت زندگی در ابعاد مختلف از جمله محوریت‌های این نمایشگاه است، همچنین همزمان با این جشنواره نمایشگاه آثار نقاشان معاصر با ٩٠ اثر از ٨٠ نقاش و ورکشاپ‌های تخصصی مختلف توسط اساتید هنری شیراز در حال برپایی است و وجه تمایز این نمایشگاه با دیگر نمایشگاه‌ها در بروز و ظهور دغدغه‌های شهروندان است،.
حاجی پوراز افتتاح یک هتل پنج ستاره در کنار مجموعه شهر سبز شهر صدرا خبر داد واضافه کرد: امیدواریم با افتتاح این هتل شاهد میزبانی بسیاری از همایش‌ها و کنسرت‌ها با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس باشیم .

علی اصغر تجویدی از اساتید مجسمه ساز ونقاش نیز در این مراسم خواستار توجه بیشتر مسولین به حوزه هنر در فضای کالبدی شهر شد وگفت:در حالی که ما درتمامی شهرهای بزرگ کشور شهرهایی مانند اهواز واصفهان موزه هنرهای معاصر داریم اما در شهر شیراز از داشتن چنین مکانی محروم هستیم واین یک فاجعه است وما تنها یک نگارخانه وصال داریم که هر روز با مشکلی روبرو می‌شود.
وی افزود:چرا ما فقط باید به حافظ وسعدی بنازیم، حافظ وسعدی را که امروز کل دنیا می‌شناسند باید ببینیم ما برای آیندگان چه داریم.
وی با تقبیه بعضی آثار و المانهایی ابتدایی و سخیف در شیراز خواستار توجه بیشتر مسولین شیراز به حوزه زیباشناسی در شهر و استفاده از آثار هنرمندان برجسته این حوزه ها ونیز تجلیل و نکوداشت بزرگان شهر در حوزه های مختلف شد.
تجویدی با انتقاد از عدم توجه به برخی از آلمان‌ها وتندیسهای برجسته به یادماندنی قدیمی شیراز از جمله ستون تخت جمشید در میدان ولیعصر (عج) شیراز شد که به گفته وی مانند انسانی بی سر سالهاست در این میدان بر جامانده است.

گفتنی است هفته فرهنگی شهر صدرا تا ۱۵ آذر برپاست وعلاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه آثار نقاشان معاصر ایران می توانند همه روز از ساعت ۱۰تا۱۹ از این نمایشگاه در محل مجموعه فرهنگی وهنری سرزمین سبز صدرا بازدید کنند.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

 

دیدگاه ها بسته شده است